ÖID Mästerskapen 29.1.2017 Stafett

T U L O K S E T

© IF Brahe

Kilpailun sarjat: M8-V; M8-1; M8-2; M8-3; M10-V; M10-1; M10-2; M10-3; N10-V; N10-1
; N10-2; N10-3; M12-V; M12-1; M12-2; M12-3; N12-V; N12-1; N12-2; N12-3; M14-V; M14-1
; M14-2; M14-3; N16-V; N16-1; N16-2; N16-3; N14-V; N14-1; N14-2; N14-3; M16-V; M16-1
; M16-2; M16-3; NYL-V; NYL-1; NYL-2; NYL-3; M120-V; M120-1; M120-2; M120-3; MYL-V
; MYL-1; MYL-2; MYL-3

M8-V MIX 8 år Staffett 3x1km, 3 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Kraft Ski                Närpes Kraft Skidförening    16.41,6
  2. Malax IF                 Malax IF                     17.03,6       0.22,0
  3. Oravais IF 1             Oravais IF                   17.35,2       0.53,6
  4. IK Falken                IK Falken                    17.56,7       1.15,1
  5. IF Minken 1              IF Minken                    17.57,3       1.15,7
  6. Oravais IF 2             Oravais IF                   19.03,7       2.22,1
  7. If Minken 2              IF Minken                    20.10,0       3.28,4
  8. IF Åsarna 1              IF Åsarna                    20.45,4       4.03,8
  9. Vörå IF 1                Vörå IF                      21.22,6       4.41,0
 10. If Minken 3              IF Minken                    21.24,0       4.42,4
 11. IF Brahe 1               IF Brahe                     22.52,1       6.10,5
 12. IF fyren                 IF Fyren                     23.18,8       6.37,2
 13. IF Femman                IF Femman                    23.23,0       6.41,4
 14. IF Brahe 2               IF Brahe                     24.08,8       7.27,2
 15. IF Åsarna 2              IF Åsarna                    25.09,7       8.28,1
 16. Vörå IF 3                Vörå IF                      25.13,4       8.31,8
 17. Vörå IF 2                Vörå IF                      25.14,7       8.33,1
Sarjaluettelo

M8-1 MIX 8 år Sträcka 1 1 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Tobias Cederholm         IF Minken                     5.20,6
  2. Malva Björndahl          Malax IF                      5.33,4       0.12,8
  3. Lea Snickars             Närpes Kraft Skidförening     5.53,7       0.33,1
  4. Theo Österberg           Oravais IF                    5.55,6       0.35,0
  5. Wilhelm Jakobsson        IF Minken                     6.03,4       0.42,8
  6. Kenth Dahllund           IK Falken                     6.12,7       0.52,1
  7. Nathalie Eklund          Vörå IF                       6.22,8       1.02,2
  8. Oscar Smeds              Oravais IF                    6.23,8       1.03,2
  9. Edvina Björk             IF Åsarna                     6.36,0       1.15,4
 10. Wilhelm Åkerman          IF Minken                     6.41,7       1.21,1
 11. Celine Ramstedt          IF Fyren                      7.12,2       1.51,6
 12. Erika Renvall            Vörå IF                       7.20,5       1.59,9
 13. Sandra Ingerström        IF Brahe                      7.24,5       2.03,9
 14. Adrian Brännkärr         IF Åsarna                     7.55,8       2.35,2
 15. William Kronholm         IF Brahe                      8.05,5       2.44,9
 16. Wilma Nylund             IF Femman                     8.21,7       3.01,1
 17. Kaarlo Lejon             Vörå IF                       8.28,5       3.07,9
Sarjaluettelo

M8-2 MIX 8 år Sträcka 2 1 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Matilda Hermans          Oravais IF                    5.26,7
  2. Isak Hertsbacka          Närpes Kraft Skidförening     5.53,1       0.26,4
  3. Jessica Westerlund       IK Falken                     5.56,0       0.29,3
  4. Elias Herlin             Malax IF                      6.00,6       0.33,9
  5. Ellinor Forsman          IF Minken                     6.25,3       0.58,6
  6. Elwin Fröding            IF Fyren                      7.01,9       1.35,2
  7. Saga Markén              Oravais IF                    7.15,7       1.49,0
  8. Nelia Forsbacka          IF Åsarna                     7.33,5       2.06,8
  9. Ellinor Ollqvist         IF Åsarna                     7.34,7       2.08,0
 10. Ida Kangas               IF Minken                     7.35,1       2.08,4
 11. Tilde Jåfs               Vörå IF                       7.49,9       2.23,2
 12. Waldemar Widd            Vörå IF                       8.16,3       2.49,6
 13. Wiljam Stoor             IF Femman                     8.18,8       2.52,1
 14. Adela Brännbacka         IF Brahe                      8.22,1       2.55,4
 15. Sofia Starytsina         Vörå IF                       8.22,3       2.55,6
 16. Venla Backlund           IF Minken                     8.28,4       3.01,7
 17. Lars Långbacka           IF Brahe                      9.08,3       3.41,6
Sarjaluettelo

M8-3 MIX 8 år Sträcka 3 1 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Sandra Ingves            Närpes Kraft Skidförening     4.54,7
  2. Emil Appel               Malax IF                      5.29,5       0.34,8
  3. Aron Holmström           Oravais IF                    5.44,5       0.49,8
  4. Colin Ahlvik             IK Falken                     5.47,9       0.53,2
  5. Alexander Österberg      Oravais IF                    5.52,3       0.57,6
  6. Thea Wikblom             IF Minken                     6.11,3       1.16,6
  7. Silas Nordström          IF Minken                     6.13,8       1.19,1
  8. Viivi Fagerudd           IF Brahe                      6.19,1       1.24,4
  9. Elias Sundberg           IF Minken                     6.31,4       1.36,7
 10. Alex Ljungberg           IF Åsarna                     6.35,9       1.41,2
 11. Linus Back               Vörå IF                       6.37,4       1.42,7
 12. Tilde Finskas            IF Femman                     6.42,4       1.47,7
 13. Amanda Sandnäs           IF Brahe                      7.41,1       2.46,4
 14. Veera Salokangas         Vörå IF                       8.56,2       4.01,5
 15. Sindre Ramstedt          IF Fyren                      9.04,6       4.09,9
 16. Iina Häggman             Vörå IF                       9.36,5       4.41,8
 17. Edgar Brännkärr          IF Åsarna                     9.39,2       4.44,5
Sarjaluettelo

M10-V Pojkar 10 år Stafett, 3x2km, 6 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. IF Minken 1              IF Minken                    27.11,4
  2. IF Åsarna 1              IF Åsarna                    29.02,3       1.50,9
  3. Kraft Ski                Närpes Kraft Skidförening    29.14,8       2.03,4
  4. IF Femman 1              IF Femman                    29.57,4       2.46,0
  5. IK Falken                IK Falken                    30.00,8       2.49,4
  6. IF Brahe                 IF Brahe                     30.11,4       3.00,0
  7. IF fyren                 IF Fyren                     30.57,1       3.45,7
  8. IF Åsarna 2              IF Åsarna                    31.23,2       4.11,8
  9. IF Minken 2              IF Minken                    31.54,0       4.42,6
 10. IF Åsarna 3              IF Åsarna                    31.54,4       4.43,0
 11. Vörå IF 1                Vörå IF                      34.27,2       7.15,8
 12. IF Femman 2              IF Femman                    34.51,9       7.40,5
 13. IF Minken 3              IF Minken                    40.44,6      13.33,2

 Poisjääneet   1
 --  Vörå IF 2                Vörå IF                       0.00,0
Sarjaluettelo

M10-1 Pojkar 10 år, Sträcka 1 2 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Sander Wikblom           IF Minken                     8.56,0
  2. Miro Auvinen             IF Brahe                      8.57,2       0.01,2
  3. Alvin Nordin             Närpes Kraft Skidförening     9.16,3       0.20,3
  4. Filip Fröding            IF Fyren                      9.23,4       0.27,4
  5. Adam Holm                IF Minken                     9.56,0       1.00,0
  6. Ivar Häggman             Vörå IF                      10.23,1       1.27,1
  7. Cristoffer Hildén        IF Femman                    10.27,2       1.31,2
  8. Felix Hulden             IF Åsarna                    10.30,0       1.34,0
  9. Filip Dahlnäs            IF Åsarna                    10.30,4       1.34,4
 10. Emil Klemets             IK Falken                    10.36,3       1.40,3
 11. Philip Åkerlund          IF Åsarna                    10.59,2       2.03,2
 12. Hannes Wägar             IF Femman                    11.12,3       2.16,3
 13. Lucas Hertén             IF Minken                    14.40,6       5.44,6

 Poisjääneet   1
  -  11.            U U                      Vörå IF
Sarjaluettelo

M10-2 Pojkar 10 år, Sträcka 2 2 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Robin Liljekvist         IF Minken                     8.48,6
  2. Simon Söderlund          IF Brahe                      9.20,6       0.32,0
  3. Björn Forsell            IF Åsarna                     9.23,0       0.34,4
  4. Marius Ramstedt          IF Fyren                      9.32,0       0.43,4
  5. Arvid Kock               IK Falken                     9.50,3       1.01,7
  6. Hannes Sundberg          IF Minken                     9.59,0       1.10,4
  7. Anton Libäck             IF Åsarna                    10.16,1       1.27,5
  8. Emil Hahtokari           IF Åsarna                    10.18,9       1.30,3
  9. Mario Knutar             IF Minken                    10.20,0       1.31,4
 10. Zacharias Storm          IF Femman                    10.28,3       1.39,7
 11. Johan Yrjans             Närpes Kraft Skidförening    11.20,5       2.31,9
 12. Paavo Seppälä            IF Femman                    11.36,5       2.47,9
 13. Walter Källbacka         Vörå IF                      12.19,3       3.30,7

 Poisjääneet   1
  -  11.            U U                      Vörå IF
Sarjaluettelo

M10-3 Pojkar 10 år, Sträcka 3 2 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Hannes Bengs             Närpes Kraft Skidförening     8.37,9
  2. Hannes Sundell           IF Femman                     9.01,8       0.23,9
  3. Eelian Berg              IF Åsarna                     9.08,8       0.30,9
  4. Eddie Wikblom            IF Minken                     9.26,7       0.48,8
  5. Tony Ahlvik              IK Falken                     9.34,1       0.56,2
  6. Oscar Huldén             IF Åsarna                    10.34,2       1.56,3
  7. Emil Forsström           IF Åsarna                    10.39,1       2.01,2
  8. Rasmus Granholm          Vörå IF                      11.44,7       3.06,8
  9. Samuel Ingerström        IF Brahe                     11.53,4       3.15,5
 10. Emli Hertén              IF Minken                    11.58,9       3.21,0
 11. Casper Holm              IF Fyren                     12.01,6       3.23,7
 12. Elias Eriksson           IF Femman                    12.03,1       3.25,2
 13. Elliot Sundvik           IF Minken                    15.43,9       7.06,0

 Poisjääneet   1
  -  11.            U U                      Vörå IF
Sarjaluettelo

N10-V Flickor 10 år Stafett, 3x2km, 6 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. IF Åsarna 1              IF Åsarna                    27.54,0
  2. IF Brahe 1               IF Brahe                     28.21,7       0.27,7
  3. IF Minken 1              IF Minken                    29.29,9       1.35,9
  4. IF Minken 2              IF Minken                    30.53,7       2.59,7
  5. Kraft Ski                Närpes Kraft Skidförening    31.06,2       3.12,2
  6. IF Femman                IF Femman                    31.48,3       3.54,3
  7. IF Åsarna 2              IF Åsarna                    31.57,1       4.03,1
  8. IK Falken                IK Falken                    32.15,9       4.21,9
  9. Vörå IF                  Vörå IF                      34.12,2       6.18,2
 10. Oravais IF               Oravais IF                   34.52,2       6.58,2
 11. IF Åsarna 3              IF Åsarna                    35.07,5       7.13,5
 12. Malax IF                 Malax IF                     35.51,7       7.57,7
 13. If Minken 3              IF Minken                    36.40,7       8.46,7
 14. IF Brahe 2               IF Brahe                     40.34,6      12.40,6
Sarjaluettelo

N10-1 Flickor 10 år, Sträcka 1 2 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Wilma Grannas            IF Brahe                      9.10,8
  2. Alva Svenlin             IF Åsarna                     9.24,4       0.13,6
  3. Evelina Janfelt          IF Minken                    10.01,5       0.50,7
  4. Anna Nybäck              IF Minken                    10.28,4       1.17,6
  5. Matilda Snickars         Närpes Kraft Skidförening    11.01,5       1.50,7
  6. Angelina Laurén          IF Åsarna                    11.03,5       1.52,7
  7. Agnes Herlin             Malax IF                     11.10,6       1.59,8
  8. Ellen Kock               IK Falken                    11.18,7       2.07,9
  9. Enya Finholm             IF Åsarna                    11.21,1       2.10,3
 10. Linn Bergström           IF Minken                    11.22,4       2.11,6
 11. Linneá Ståhl             IF Femman                    11.28,4       2.17,6
 12. Linn Österberg           Oravais IF                   11.30,7       2.19,9
 13. Elsa Nyfors              IF Brahe                     12.37,5       3.26,7
 14. Wilma Jåfs               Vörå IF                      12.39,4       3.28,6
Sarjaluettelo

N10-2 Flickor 10 år, Sträcka 2 2 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Elsie Björkfors          IF Åsarna                     9.13,0
  2. Winnie Markén            Oravais IF                    9.44,1       0.31,1
  3. Linnea Caldén            IF Minken                     9.52,7       0.39,7
  4. Sara Cederholm           IF Minken                    10.00,9       0.47,9
  5. Isabella Enlund          Närpes Kraft Skidförening    10.18,0       1.05,0
  6. Zera Snellman            IF Brahe                     10.19,8       1.06,8
  7. Amanda Tarvonen          IK Falken                    10.40,0       1.27,0
  8. Sanni Korhonen           IF Femman                    10.41,6       1.28,6
  9. Ellen Nyberg             IF Åsarna                    11.13,7       2.00,7
 10. Kajsa Back               Vörå IF                      11.18,7       2.05,7
 11. Annie Mäenpää            IF Brahe                     11.39,1       2.26,1
 12. Ellen Biskop             IF Åsarna                    12.23,7       3.10,7
 13. Nathalie Stråka          IF Minken                    13.21,3       4.08,3
 14. Lovisa Fogde             Malax IF                     14.05,8       4.52,8
Sarjaluettelo

N10-3 Flickor 10 år, Sträcka 3 2 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Emmi Mäenpää             IF Brahe                      8.51,0
  2. Vilma Hahtokari          IF Åsarna                     9.16,5       0.25,5
  3. Kajsa Ekholm             IF Minken                     9.35,6       0.44,6
  4. Nathalie Lindström       IF Femman                     9.38,1       0.47,1
  5. Sigrid Karlström         IF Åsarna                     9.39,8       0.48,8
  6. Inez Sandberg            Närpes Kraft Skidförening     9.46,6       0.55,6
  7. Elsa Thors               Vörå IF                      10.13,9       1.22,9
  8. Ester Nybacka            IK Falken                    10.17,1       1.26,1
  9. Ella Janfelt             IF Minken                    10.24,4       1.33,4
 10. Alva Karls               Malax IF                     10.35,2       1.44,2
 11. Ronja Ljungberg          IF Åsarna                    11.22,7       2.31,7
 12. Julia Åbro               IF Minken                    11.56,9       3.05,9
 13. Jenny Östman             Oravais IF                   13.37,3       4.46,3
 14. Ruth Långbacka           IF Brahe                     16.18,0       7.27,0
Sarjaluettelo

M12-V Pojkar 12 år Stafett, 3x2km, 6 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. IF Brahe 1               IF Brahe                     23.58,5
  2. Kraft Ski                Närpes Kraft Skidförening    24.45,5       0.47,0
  3. IF Femman 1              IF Femman                    24.46,0       0.47,5
  4. IF Minken 1              IF Minken                    25.15,1       1.16,6
  5. Sundom IF                Sundom IF                    25.25,5       1.27,0
  6. Oravais IF               Oravais IF                   26.19,9       2.21,4
  7. IK Falken                IK Falken                    26.29,8       2.31,3
  8. IF Åsarna                IF Åsarna                    27.20,7       3.22,2
  9. IF Brahe 2               IF Brahe                     30.01,7       6.03,2
 10. IF Minken 2              IF Minken                    34.15,9      10.17,4
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Vörå IF &  IF Femman     Vörå IF och IF Femman        29.00,7       5.02,2

 Poisjääneet   2
 --  Malax IF                 Malax IF                      0.00,0
 --  IF Femman 2              IF Femman                     0.00,0
Sarjaluettelo

M12-1 Pojkar 12 år, Sträcka 1 2 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Oscar Grannas            IF Brahe                      8.13,3
  2. Viktor Nordin            Närpes Kraft Skidförening     8.23,1       0.09,8
  3. Noah Sjöblom             Sundom IF                     8.34,3       0.21,0
  4. William Holmström        Oravais IF                    8.39,5       0.26,2
  5. Ville Nybacka            IK Falken                     8.48,3       0.35,0
  6. Kevin Sundsten           IF Femman                     8.55,5       0.42,2
  7. Amos Nordström           IF Minken                     9.02,0       0.48,7
  8. Mico Sjölund             IF Brahe                      9.29,9       1.16,6
  9. Anton Forsström          IF Åsarna                     9.58,4       1.45,1
 10. Joel Bergström           IF Minken                    11.52,0       3.38,7
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Hugo Back                Vörå IF och IF Femman         9.05,6       0.52,3

 Poisjääneet   2
  -  38.            U U                      Malax IF
  -  40.            U U                      IF Femman
Sarjaluettelo

M12-2 Pojkar 12 år, Sträcka 2 2 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Benjamin Sandnäs         IF Brahe                      7.44,3
  2. Joel Östman              Oravais IF                    7.53,2       0.08,9
  3. Anton Ingves             Närpes Kraft Skidförening     8.10,4       0.26,1
  4. Linus Furunäs            IF Femman                     8.25,8       0.41,5
  5. Rasmus Hautala           Sundom IF                     8.37,8       0.53,5
  6. Alex Nyman               IF Minken                     8.43,0       0.58,7
  7. Kalle Pajala             IF Åsarna                     8.46,2       1.01,9
  8. Emil Nyfors              IF Brahe                      8.56,6       1.12,3
  9. Joni Grankull            IK Falken                     9.07,5       1.23,2
 10. Jonas Åbro               IF Minken                    10.17,7       2.33,4
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Joel Kastus              Vörå IF och IF Femman         9.31,7       1.47,4

 Poisjääneet   2
  -  38.            U U                      Malax IF
  -  40.            U U                      IF Femman
Sarjaluettelo

M12-3 Pojkar 12 år, Sträcka 3 2 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Isak Finskas             IF Femman                     7.24,6
  2. Melker Wikblom           IF Minken                     7.30,0       0.05,4
  3. Vidar Gäddnäs            IF Brahe                      8.00,8       0.36,2
  4. Viktor Krook             Närpes Kraft Skidförening     8.12,0       0.47,4
  5. Filip Stark              Sundom IF                     8.13,3       0.48,7
  6. Ronnie Ahlvik            IK Falken                     8.33,9       1.09,3
  7. Edvin Brännkärr          IF Åsarna                     8.36,1       1.11,5
  8. Jimi Östman              Oravais IF                    9.47,1       2.22,5
  9. William Sundqvist        IF Brahe                     11.35,0       4.10,4
 10. Nemo Forslund            IF Minken                    12.06,1       4.41,5
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Alexander Storm          Vörå IF och IF Femman        10.23,3       2.58,7

 Poisjääneet   2
  -  38.            U U                      Malax IF
  -  40.            U U                      IF Femman
Sarjaluettelo

N12-V Flickor 12 år Stafett, 3x2km, 6 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Kraft Ski                Närpes Kraft Skidförening    23.47,6
  2. IF Femman                IF Femman                    24.57,2       1.09,6
  3. Malax IF                 Malax IF                     24.59,7       1.12,1
  4. Vörå IF 1                Vörå IF                      25.35,8       1.48,2
  5. IF Minken 1              IF Minken                    25.36,3       1.48,7
  6. IK Falken                IK Falken                    27.53,0       4.05,4
  7. IF Minken 2              IF Minken                    30.39,3       6.51,7
  8. Vörå IF 2                Vörå IF                      33.20,6       9.33,0
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  MIF, OIF,VöIF            Oravais IF                   30.18,6       6.31,0

 Poisjääneet   2
 --  IF Brahe                 IF Brahe                      0.00,0
 --  IF Åsarna                IF Åsarna                     0.00,0
Sarjaluettelo

N12-1 Flickor 12 år, Sträcka 1 2 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Johanna Häggkvist        Närpes Kraft Skidförening     7.57,9
  2. Emma Korhonen            IF Femman                     8.03,6       0.05,7
  3. Linda Hyöty              Malax IF                      8.14,4       0.16,5
  4. Thea Kullman             Vörå IF                       8.37,7       0.39,8
  5. Malin Cederholm          IF Minken                     8.44,1       0.46,2
  6. Emilia Liljeqvist        IF Minken                     9.28,6       1.30,7
  7. Evelina Punsar           IK Falken                    10.15,5       2.17,6
  8. Alina Grön               Vörå IF                      11.38,1       3.40,2
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Fanny Karls              Oravais IF                    9.42,3       1.44,4

 Poisjääneet   2
  -  43.            U U                      IF Brahe
  -  50.  40142835  Marion Forsell           IF Åsarna
Sarjaluettelo

N12-2 Flickor 12 år, Sträcka 2 2 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Ellinor Halonen          Närpes Kraft Skidförening     8.23,1
  2. Pamela Sundsten          IF Femman                     8.37,9       0.14,8
  3. Vera Björk               IK Falken                     8.42,7       0.19,6
  4. Tilde Stråka             IF Minken                     8.52,4       0.29,3
  5. Elisabeth Fogde          Malax IF                      8.59,7       0.36,6
  6. Ida Kastus               Vörå IF                       9.19,2       0.56,1
  7. Jenna Kangas             IF Minken                    10.01,2       1.38,1
  8. Maria Petrova            Vörå IF                      10.18,3       1.55,2
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Emilia Österberg         Oravais IF                    8.19,2

 Poisjääneet   2
  -  43.            U U                      IF Brahe
  -  50.  40467755  Venla Storbacka          IF Åsarna
Sarjaluettelo

N12-3 Flickor 12 år, Sträcka 3 2 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Erica Ingves             Närpes Kraft Skidförening     7.26,5
  2. Alva Thors               Vörå IF                       7.38,7       0.12,2
  3. Jenifer Sjöstrand        Malax IF                      7.45,5       0.19,0
  4. Signe Jakobsson          IF Minken                     7.59,7       0.33,2
  5. Wilma Hjerpe             IF Femman                     8.15,7       0.49,2
  6. Linn Nybacka             IK Falken                     8.54,8       1.28,3
  7. Evelina Sundvik          IF Minken                    11.09,5       3.43,0
  8. Venla Torrkulla          Vörå IF                      11.24,1       3.57,6
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Jessica Renvall          Oravais IF                   12.17,0       4.50,5

 Poisjääneet   2
  -  43.            U U                      IF Brahe
  -  50.  40406603  Wilma Nyberg             IF Åsarna
Sarjaluettelo

M14-V Pojkar 14 år Stafett, 3x3km, 9 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Oravais IF               Oravais IF                   29.00,5
  2. IF Femman                IF Femman                    30.21,4       1.20,9
  3. Kraft Ski                Närpes Kraft Skidförening    32.28,6       3.28,1
  4. Vörå IF                  Vörå IF                      33.14,7       4.14,2
  5. IF Minken                IF Minken                    38.27,0       9.26,5
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  IF Åsarna                IF Åsarna                    32.52,5       3.52,0
Sarjaluettelo

M14-1 Pojkar 14 år, Sträcka 1 3 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Leonard Markén           Oravais IF                    9.16,9
  2. Lucas Finskas            IF Femman                    10.02,7       0.45,8
  3. Aaron Häggman            Vörå IF                      10.33,9       1.17,0
  4. Lukas Kuuttinen          Närpes Kraft Skidförening    11.07,9       1.51,0
  5. Johannes Jakobsson       IF Minken                    11.46,6       2.29,7
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Lucas Hansén             IF Åsarna                    10.38,7       1.21,8
Sarjaluettelo

M14-2 Pojkar 14 år, Sträcka 2 3 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. William Back             Oravais IF                    9.42,1
  2. Emil Sundell             IF Femman                    10.12,5       0.30,4
  3. Mattias Nordström        Närpes Kraft Skidförening    10.42,4       1.00,3
  4. Jacob Ehrs               Vörå IF                      11.28,4       1.46,3
  5. Arvid Nybäck             IF Minken                    12.40,0       2.57,9
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Gustav Forsell           IF Åsarna                     9.54,3       0.12,2
Sarjaluettelo

M14-3 Pojkar 14 år, Sträcka 3 3 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Jacob Smeds              Oravais IF                   10.01,4
  2. Christian Hildén         IF Femman                    10.06,1       0.04,7
  3. Jeremias Bengs           Närpes Kraft Skidförening    10.38,2       0.36,8
  4. Adrian Back              Vörå IF                      11.12,3       1.10,9
  5. Hannes Granlund          IF Minken                    14.00,3       3.58,9
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Wilma Nyberg             IF Åsarna                    12.19,4       2.18,0
Sarjaluettelo

N16-V Flickor 16 år Stafett, 3x3km, 9 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. IF Femman                IF Femman                    32.31,5
  2. IF Åsarna                IF Åsarna                    35.02,9       2.31,4
  3. Solf IK                  Solf IK                      36.55,1       4.23,6

 Keskeyttäneet   2
 --  IF Femman 2              IF Femman                     0.00,0
 --  Kraft ski                Närpes Kraft Skidförening     0.00,0
Sarjaluettelo

N16-1 Flickor 16 år, Sträcka 1 3 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Julia Lönnberg           IF Femman                    11.14,3
  2. Hilma Holmback           IF Femman                    11.14,7       0.00,4
  3. Clara Granholm           IF Åsarna                    12.34,0       1.19,7
  4. Rebecca Aspling          Solf IK                      12.53,3       1.39,0
Sarjaluettelo

N16-2 Flickor 16 år, Sträcka 2 3 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Josephine Sundqvist      IF Femman                    10.43,9
  2. Ellen Bäck               IF Åsarna                    11.09,5       0.25,6
  3. Felicia Björknäs         Solf IK                      12.22,9       1.39,0

 Keskeyttäneet   1
  -  62.            U U                      IF Femman
Sarjaluettelo

N16-3 Flickor 16 år, Sträcka 1 3 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Linnea Backman           IF Femman                    10.33,2
  2. Ida Emmes                IF Åsarna                    11.19,4       0.46,2
  3. Ines Tuohimaa            Solf IK                      11.38,8       1.05,6

 Keskeyttäneet   1
  -  63.            Nicole Sten              Närpes Kraft Skidförening
Sarjaluettelo

N14-V Flickor 14 år Stafett, 3x3km, 9 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Kraft Ski                Närpes Kraft Skidförening    31.53,9
  2. Oravais IF               Oravais IF                   32.09,9       0.16,0
  3. Vörå IF                  Vörå IF                      32.19,7       0.25,8
  4. IF Brahe 1               IF Brahe                     32.20,8       0.26,9
  5. IF Åsarna 1              IF Åsarna                    36.27,7       4.33,8
  6. IF Brahe 2               IF Brahe                     37.32,6       5.38,7
  7. IF Åsarna 2              IF Åsarna                    43.13,2      11.19,3

 Keskeyttäneet   2
 --  IF Femman                IF Femman                     0.00,0
 --  IF Minken                IF Minken                     0.00,0
 Poisjääneet   1
 --  IK Falken                IK Falken                     0.00,0
Sarjaluettelo

N14-1 Flickor 14 år, Sträcka 1 3 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Frida Häggkvist          Närpes Kraft Skidförening    10.05,5
  2. Teodora Westerlund       IF Brahe                     10.34,9       0.29,4
  3. Tindra Jansson           Vörå IF                      11.08,1       1.02,6
  4. Matilda Saari            Oravais IF                   11.57,5       1.52,0
  5. Maja Söderlund           IF Brahe                     12.17,5       2.12,0
  6. Ada Brännkärr            IF Åsarna                    12.21,7       2.16,2
  7. Celina Hildén            IF Femman                    12.22,1       2.16,6
  8. Michelle Nyback          IF Minken                    12.24,2       2.18,7
  9. Julia Renlund            IF Åsarna                    12.58,6       2.53,1

 Poisjääneet   1
  -  68.            U U                      IK Falken
Sarjaluettelo

N14-2 Flickor 14 år, Sträcka 2 3 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Evelina Österberg        Oravais IF                   10.34,0
  2. Cajsa Mäenpää            IF Brahe                     11.20,9       0.46,9
  3. Celine Ingman            Vörå IF                      11.31,5       0.57,5
  4. Julia Enlund             Närpes Kraft Skidförening    11.46,0       1.12,0
  5. Nicolina Berg            IF Åsarna                    12.16,6       1.42,6
  6. Hannah Sjölund           IF Brahe                     13.00,4       2.26,4
  7. Marika Spik              IF Åsarna                    16.31,1       5.57,1

 Keskeyttäneet   2
  -  70.            Felicia Lindström        IF Femman
  -  71.            Ella Liljeqvist          IF Minken
 Poisjääneet   1
  -  68.            U U                      IK Falken
Sarjaluettelo

N14-3 Flickor 14 år, Sträcka 3 3 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Frida Achrén             Oravais IF                    9.38,3
  2. Linnea Källbacka         Vörå IF                       9.39,9       0.01,6
  3. Felicia Krook            Närpes Kraft Skidförening    10.02,4       0.24,1
  4. Rebecca Sandnäs          IF Brahe                     10.24,9       0.46,6
  5. Janica Hahtokari         IF Åsarna                    11.49,3       2.11,0
  6. Tindra Snellman          IF Brahe                     12.14,7       2.36,4
  7. Jennie Slotte            IF Åsarna                    13.43,4       4.05,1

 Poisjääneet   1
  -  68.            U U                      IK Falken
Sarjaluettelo

M16-V Pojkar 16 år Stafett, 3x5km, 15 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Norrvalla Ski Team       NORRVALLA SKI TEAM           46.16,6
  2. IK Falken                IK Falken                    59.39,3      13.22,7

 Poisjääneet   2
 --  Vörå IF                  Vörå IF                       0.00,0
 --  IF Brahe                 IF Brahe                      0.00,0
Sarjaluettelo

M16-1 Pojkar 16 år, Sträcka 1 5 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Casper Hjerpe            NORRVALLA SKI TEAM           16.33,6
  2. Viktor Ehnvall           IK Falken                    20.39,9       4.06,3

 Poisjääneet   2
  -  76.            U U                      Vörå IF
  -  77.            Anton Sjölund            IF Brahe
Sarjaluettelo

M16-2 Pojkar 16 år, Sträcka 2 5 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Viktor Koivuniemi        NORRVALLA SKI TEAM           15.19,0
  2. Jimmy Westerlund         IK Falken                    19.17,2       3.58,2

 Poisjääneet   2
  -  76.            Ivar Thors               Vörå IF
  -  77.            Robin Mäenpää            IF Brahe
Sarjaluettelo

M16-3 Pojkar 16 år, Sträcka 3 5 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Alexander Ståhlberg      NORRVALLA SKI TEAM           14.24,0
  2. Axel Norrbacka           IK Falken                    19.42,1       5.18,1

 Poisjääneet   2
  -  76.            Johannes Ehrs            Vörå IF
  -  77.            U U                      IF Brahe
Sarjaluettelo

NYL-V Damer Stafett, 3x5km, 15 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. IF Femman 1              IF Femman                    47.37,7
  2. IK Falken                IK Falken                    48.14,7       0.37,0
  3. IF Femman 2              IF Femman                    48.18,9       0.41,2
  4. IF Åsarna 1              IF Åsarna                    48.27,8       0.50,1
  5. IF Minken 1              IF Minken                    50.54,1       3.16,4
  6. IF Brahe 1               IF Brahe                     51.22,4       3.44,7
  7. Vörå IF                  Vörå IF                      53.49,2       6.11,5

 Keskeyttäneet   2
 --  IF Minken / Sibbo-VargarnIF Minken / Sibbo-Vargarna    0.00,0
 --  IF Åsarna 2              IF Åsarna                     0.00,0
 Poisjääneet   1
 --  IF Brahe 2               IF Brahe                      0.00,0
Sarjaluettelo

NYL-1 Damer, Sträcka 1 5 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Erica Storbacka          IF Femman                    16.45,5
  2. Fanny Storvall           IF Åsarna                    16.47,6       0.02,1
  3. Hanna Ray                IK Falken                    16.48,0       0.02,5
  4. Elin Lövdahl             IF Femman                    17.03,6       0.18,1
  5. Annika Sjöström          IF Brahe                     17.13,2       0.27,7
  6. Elin Forsgård            IF Minken                    17.49,9       1.04,4
  7. Jessica Strandholm       Vörå IF                      18.39,4       1.53,9
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Cecilia Back             IF Minken / Sibbo-Vargarna   18.30,3       1.44,8

 Poisjääneet   1
  -  87.            U U                      IF Brahe
Sarjaluettelo

NYL-2 Damer, Sträcka 2 5 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Alexandra Enlund         IF Femman                    15.31,2
  2. Anna-Kaisa Lall          IF Femman                    15.52,2       0.21,0
  3. Josefin Sandvik          IF Brahe                     15.56,7       0.25,5
  4. Johanna Skog             IK Falken                    16.08,3       0.37,1
  5. Ronja Kainberg           IF Åsarna                    16.17,8       0.46,6
  6. Amanda Strandvall        IF Minken                    16.25,0       0.53,8
  7. Emma Källbacka           Vörå IF                      19.39,1       4.07,9
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Sandra Jordman           IF Minken / Sibbo-Vargarna   16.38,8       1.07,6

 Poisjääneet   1
  -  87.            U U                      IF Brahe
Sarjaluettelo

NYL-3 Damer, Sträcka 3 5 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Sara Ray                 IK Falken                    15.18,2
  2. Linnea Henriksson        IF Femman                    15.21,0       0.02,8
  3. Emelie Svenlin           IF Åsarna                    15.22,4       0.04,2
  4. Jennifer Antell          IF Femman                    15.23,1       0.04,9
  5. Marie Sippus             Vörå IF                      15.30,6       0.12,4
  6. Ellinor Sundqvist        IF Minken                    16.39,1       1.20,9
  7. Erika Westerlund         IF Brahe                     18.12,3       2.54,1

 Poisjääneet   1
  -  87.            U U                      IF Brahe
Sarjaluettelo

M120-V HD 120 år Stafett, 3x5km, 15 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. IF Brahe                 IF Brahe                     51.36,7
  2. IK Falken 2              IK Falken                    52.17,7       0.41,0
  3. IF Minken 1              IF Minken                    52.41,8       1.05,1
  4. IK Falken 1              IK Falken                    53.00,1       1.23,4
  5. IF Minken 2              IF Minken                    54.36,0       2.59,3
  6. IF Brahe 2               IF Brahe                     55.14,3       3.37,6
  7. IF Åsarna                IF Åsarna                    55.53,7       4.17,0
  8. IF Femman 3              IF Femman                    58.54,8       7.18,1
  9. IF Femman 2              IF Femman                  1.03.28,3      11.51,6
 10. IF Femman 1              IF Femman                  1.10.31,8      18.55,1

 Poisjääneet   1
 --  Vörå IF                  Vörå IF                       0.00,0
Sarjaluettelo

M120-1 HD 120 år, Sträcka 1 5 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Erik Holm                IK Falken                    14.59,5
  2. Jan Grankull             IK Falken                    17.35,9       2.36,4
  3. Anderas Ingerström       IF Brahe                     17.54,4       2.54,9
  4. Ronny Svartsjö           IF Femman                    18.30,2       3.30,7
  5. Ghita Wikblom            IF Minken                    18.32,2       3.32,7
  6. Johanna Back             IF Minken                    19.57,3       4.57,8
  7. Karita Jungar            IF Brahe                     20.02,9       5.03,4
  8. Ulrika Myrevik-Svenlin   IF Åsarna                    20.38,7       5.39,2
  9. Peter Storm              IF Femman                    22.44,8       7.45,3
 10. Björn Ericksson          IF Femman                    27.04,2      12.04,7

 Poisjääneet   1
  - 126.                                     Vörå IF
Sarjaluettelo

M120-2 HD 120 år, Sträcka 2 5 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Jari Sjöström            IF Brahe                     16.22,7
  2. Marko Löija              IF Minken                    17.07,4       0.44,7
  3. Patrik Still             IF Brahe                     17.14,9       0.52,2
  4. Marjo Ena                IK Falken                    17.56,2       1.33,5
  5. Bror-Erik Kronkvist      IF Minken                    18.57,8       2.35,1
  6. Antti Hahtokari          IF Åsarna                    19.06,2       2.43,5
  7. Heidi Sundsten           IF Femman                    20.16,3       3.53,6
  8. Joakim Holmback          IF Femman                    20.58,0       4.35,3
  9. Jaana Grankull           IK Falken                    21.14,3       4.51,6
 10. Anna-Lena Sundell        IF Femman                    22.11,6       5.48,9

 Poisjääneet   1
  - 126.                                     Vörå IF
Sarjaluettelo

M120-3 HD 120 år, Sträcka 3 5 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Pasi Auvinen             IF Brahe                     15.11,0
  2. Lars Losvik              IF Minken                    15.37,0       0.26,0
  3. Sören Svenlin            IF Åsarna                    16.08,7       0.57,7
  4. Johan Nylund             IK Falken                    16.45,5       1.34,5
  5. Kenneth Hinkka           IK Falken                    16.46,2       1.35,2
  6. Simon Nordström          IF Minken                    17.05,9       1.54,9
  7. Mårten Lövdahl           IF Femman                    19.45,3       4.34,3
  8. Sofia Stenvall           IF Brahe                     20.04,8       4.53,8
  9. Susanne Finskas          IF Femman                    20.08,2       4.57,2
 10. Bengt Beijar             IF Femman                    21.15,9       6.04,9

 Poisjääneet   1
  - 126.                                     Vörå IF
Sarjaluettelo

MYL-V Herrar Stafett, 3x9km 27 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. IF Femman 1              IF Femman                  1.12.49,3
  2. IF Åsarna 1              IF Åsarna                  1.13.29,7       0.40,4
  3. IF Minken 1              IF Minken                  1.14.04,8       1.15,5
  4. IF Minken 2              IF Minken                  1.15.10,5       2.21,2
  5. IF Femman 2              IF Femman                  1.16.04,8       3.15,5
  6. IF Åsarna 2              IF Åsarna                  1.16.43,7       3.54,4
  7. IF Minken 3              IF Minken                  1.22.27,2       9.37,9
  8. IF Åsarna 3              IF Åsarna                  1.22.28,1       9.38,8
  9. Vörå IF                  Vörå IF                    1.23.01,8      10.12,5
 10. Solf IK                  Solf IK                    1.24.50,3      12.01,0
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  IF Åsarna 4              IF Åsarna                  1.22.40,2       9.50,9

 Keskeyttäneet   1
 --  IK Falken                IK Falken                     0.00,0
Sarjaluettelo

MYL-1 Herrar, Sträcka 1 9 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Rikhard Mäki-Heikkilä    IF Femman                    24.25,9
  2. Eric Storvall            IF Åsarna                    25.47,4       1.21,5
  3. Kasper Lönnbäck          IF Minken                    25.48,9       1.23,0
  4. Alex Svartsjö            IF Femman                    25.50,2       1.24,3
  5. August Högnabba          IF Åsarna                    25.52,0       1.26,1
  6. Christian Grannas        Vörå IF                      25.55,7       1.29,8
  7. Jonathan Lindqvist       IF Minken                    26.12,9       1.47,0
  8. Fredrik Portin           IF Minken                    26.13,4       1.47,5
  9. Stefan Storvall          IF Åsarna                    27.30,9       3.05,0
 10. Sören Östman             IK Falken                    29.02,6       4.36,7
 11. Sebastian Ginman         Solf IK                      29.17,8       4.51,9
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Dan-Olav Spets           IF Åsarna                    28.18,4       3.52,5
Sarjaluettelo

MYL-2 Herrar, Sträcka 2 9 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Patrick Kronberg         IF Minken                    23.21,3
  2. Oscar Högnabba           IF Åsarna                    23.43,0       0.21,7
  3. Hannes Holmback          IF Femman                    24.11,9       0.50,6
  4. Robin Eriksson           IF Minken                    24.49,1       1.27,8
  5. Viljam Knif              IF Åsarna                    24.50,3       1.29,0
  6. Robin Sundsten           IF Femman                    25.06,4       1.45,1
  7. Mikael Eklund            Vörå IF                      26.17,5       2.56,2
  8. Kevin Sandell            IK Falken                    27.11,3       3.50,0
  9. Magnus Nyman             IF Minken                    27.29,5       4.08,2
 10. Jonas Skog               IF Åsarna                    28.19,5       4.58,2
 11. Joel Knif                Solf IK                      28.49,5       5.28,2
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Daniel Sorvisto          IF Åsarna                    27.46,3       4.25,0
Sarjaluettelo

MYL-3 Herrar, Sträcka 3 9 km V

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Victor Lövdahl           IF Femman                    23.16,9
  2. Hugo Karlström           IF Åsarna                    23.54,6       0.37,7
  3. Christian Kronberg       IF Minken                    24.30,4       1.13,5
  4. Benjamin Sundqvist       IF Minken                    24.32,4       1.15,5
  5. Niklas Sundström         IF Femman                    26.02,6       2.45,7
  6. Tommy Haglund            IF Åsarna                    26.06,0       2.49,1
  7. Andre Kurtén             IF Åsarna                    26.37,7       3.20,8
  8. Joakim Träskelin         Solf IK                      26.43,0       3.26,1
  9. Toni Wik                 IF Minken                    28.44,2       5.27,3
 10. Per-Anders Forsman       Vörå IF                      30.48,5       7.31,6
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Serviceman Kowalczyk     IF Åsarna                    26.35,5       3.18,6

 Keskeyttäneet   1
  -  95.            U U                      IK Falken
Sarjaluettelo