ÖID Mästerskapen 28.1.2017

T U L O K S E T

© IF Brahe

Kilpailun sarjat: N8; M8; N10; M10; N11; M11; N12; M12; N13; M13; N14; M14; M15
; N15; N16; N18; N35; N45; M50; M60; NYL; M16; M18; M40; MYL

N8 Flickor 8 år 1 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Sandra Ingves            Närpes Kraft Skidförening     4.58,1
  2. Matilda Hermans          Oravais IF                    5.34,9       0.36,8
  3. Ellinor Forsman          IF Minken                     5.42,7       0.44,6
  4. Linnea Hyöty             Solf IK                       5.55,0       0.56,9
  5. Tilde Finskas            IF Femman                     5.55,7       0.57,6
  6. Thea Wikblom             IF Minken                     6.08,3       1.10,2
  7. Viivi Fagerudd           IF Brahe                      6.13,8       1.15,7
  8. Lea Snickars             Närpes Kraft Skidförening     6.14,0       1.15,9
  9. Jessica Westerlund       IK Falken                     6.21,1       1.23,0
 10. Saga Markén              Oravais IF                    6.31,2       1.33,1
 11. Sandra Ingerström        IF Brahe                      6.37,3       1.39,2
 12. Nelia Forsbacka          IF Åsarna                     6.41,7       1.43,6
 13. Natalie Eklund           Vörå IF                       6.53,6       1.55,5
 14. Edwina Björk             IF Åsarna                     6.55,4       1.57,3
 15. Venla Backlund           IF Minken                     7.20,5       2.22,4
 16. Amanda Sandnäs           IF Brahe                      7.39,1       2.41,0
 17. Leya Bergqvist           IK Falken                     7.40,5       2.42,4
 18. Simone Ingerström        IF Brahe                     14.07,5       9.09,4
Sarjaluettelo

M8 Pojkar 8 år 1 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Hannes Wägar             IF Femman                     5.07,4
  2. Alexander Österberg      Oravais IF                    5.23,4       0.16,0
  3. Isak Hertsbacka          Närpes Kraft Skidförening     5.24,8       0.17,4
  4. Aron Holmström           Oravais IF                    5.27,0       0.19,6
  5. Tobias Cederholm         IF Minken                     5.33,6       0.26,2
  6. Theo Österberg           Oravais IF                    5.43,5       0.36,1
  7. Colin Ahlvik             IK Falken                     5.54,1       0.46,7
  8. Oscar Smeds              Oravais IF                    6.05,7       0.58,3
  9. Wilhelm Jakobsson        IF Minken                     6.13,4       1.06,0
 10. Elias Sundberg           IF Minken                     6.13,9       1.06,5
 11. Kent Dahllund            IK Falken                     6.29,7       1.22,3
 12. Lars Långbacka           IF Brahe                      7.55,3       2.47,9
 13. Adrian Brännkärr         IF Åsarna                     8.03,5       2.56,1
 14. Edgar Brännkärr          IF Åsarna                     8.14,1       3.06,7

 Poisjääneet   1
  -  31.  40468216  Silas Nordström          IF Minken
Sarjaluettelo

N10 Flickor 10 år 2 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Emmi Mäenpää             IF Brahe                      8.47,4
  2. Wilma Grannas            IF Brahe                      9.08,3       0.20,9
  3. Alva Svenlin             IF Åsarna                     9.35,1       0.47,7
  4. Kajsa Ekholm             IF Minken                     9.51,8       1.04,4
  5. Inez Sandberg            Närpes Kraft Skidförening     9.54,9       1.07,5
  6. Sigrid Karlström         IF Åsarna                     9.55,5       1.08,1
  7. Elsa Thors               Vörå IF                      10.06,0       1.18,6
  8. Winnie Markén            Oravais IF                   10.11,9       1.24,5
  9. Ester Nybacka            IK Falken                    10.16,7       1.29,3
 10. Anna Nybäck              IF Minken                    10.17,6       1.30,2
 11. Zera Snellman            IF Brahe                     10.26,9       1.39,5
 12. Sara Cederholm           IF Minken                    10.32,2       1.44,8
 13. Elsie Björkfors          IF Åsarna                    10.33,7       1.46,3
 14. Evelina Janfelt          IF Minken                    10.37,1       1.49,7
 15. Linnea Caldén            IF Minken                    10.40,7       1.53,3
 16. Alva Karls               Malax IF                     10.40,8       1.53,4
 17. Vilma Hahtokari          IF Åsarna                    10.43,1       1.55,7
 18. Nathalie Lindström       IF Femman                    10.50,4       2.03,0
 19. Ellen Nyberg             IF Åsarna                    10.52,1       2.04,7
 20. Angelina Laurén          IF Åsarna                    10.56,4       2.09,0
 21. Matilda Snickars         Närpes Kraft Skidförening    11.08,8       2.21,4
 22. Isabella Enlund          Närpes Kraft Skidförening    11.15,4       2.28,0
 23. Linn Österberg           Oravais IF                   11.18,3       2.30,9
 24. Amanda Tarvonen          IK Falken                    11.29,3       2.41,9
 25. Linn Bergström           IF Minken                    11.30,4       2.43,0
 26. Ella Janfelt             IF Minken                    11.30,7       2.43,3
 27. Linnea Ståhl             IF Femman                    11.36,5       2.49,1
 28. Ellen Kock               IK Falken                    11.36,7       2.49,3
 29. Elsa Nyfors              IF Brahe                     12.44,5       3.57,1
 30. Jenny Östman             Oravais IF                   13.21,7       4.34,3
 31. Ruth Långbacka           IF Brahe                     16.01,6       7.14,2
Sarjaluettelo

M10 Pojkar 10 år 2 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Miro Auvinen             IF Brahe                      8.50,2
  2. Sander Wikblom           IF Minken                     9.05,9       0.15,7
  3. Hannes Sundell           IF Femman                     9.07,8       0.17,6
  4. Robin Liljeqvist         IF Minken                     9.12,3       0.22,1
  5. Filip Fröding            IF Fyren                      9.29,0       0.38,8
  6. Eddie Wikblom            IF Minken                     9.49,2       0.59,0
  7. Hannes Bengs             Närpes Kraft Skidförening     9.49,4       0.59,2
  8. Eelian Berg              IF Åsarna                     9.56,6       1.06,4
  9. Iivar Häggman            Vörå IF                       9.58,7       1.08,5
 10. Hannes Sundberg          IF Minken                    10.12,7       1.22,5
 11. Tony Ahlvik              IK Falken                    10.17,7       1.27,5
 12. Filip Dahlnäs            IF Åsarna                    10.34,8       1.44,6
 13. Christoffer Hildén       IF Femman                    10.37,7       1.47,5
 14. Felix Huldén             IF Åsarna                    10.40,3       1.50,1
 15. Björn Forsell            IF Åsarna                    10.51,2       2.01,0
 16. Emil Klemets             IK Falken                    10.54,8       2.04,6
 17. Arvid Kock               IK Falken                    11.01,8       2.11,6
 18. Emil Hahtokari           IF Åsarna                    11.10,7       2.20,5
 19. William Strandvall       IF Åsarna                    11.15,9       2.25,7
 20. Philip Åkerlund          IF Åsarna                    11.21,6       2.31,4
 21. Oscar Huldén             IF Åsarna                    11.22,7       2.32,5
 22. Samuel Ingerström        IF Brahe                     11.31,4       2.41,2
 23. Johan Yrjans             Närpes Kraft Skidförening    11.40,1       2.49,9
 24. Walter Källbacka         Vörå IF                      11.51,2       3.01,0
 25. Paavo Seppälä            IF Femman                    12.00,7       3.10,5
 26. Elias Eriksson           IF Femman                    12.17,4       3.27,2
 27. Alexander Långkvist      Malax IF                     13.18,2       4.28,0

 Poisjääneet   3
  -  82.  40407585  Adam Holm                IF Minken
  -  93.  40409761  Alvin Nordin             Närpes Kraft Skidförening
  -  94.  40353084  Hampus Bergqvist         IK Falken
Sarjaluettelo

N11 Flickor 11 år 2 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Johanna Häggkvist        Närpes Kraft Skidförening     8.02,1
  2. Ellinor Halonen          Närpes Kraft Skidförening     8.03,4       0.01,3
  3. Signe Jakobsson          IF Minken                     8.13,9       0.11,8
  4. Jenifer Sjöstrand        Malax IF                      8.18,5       0.16,4
  5. Wilma Hjerpe             IF Femman                     8.40,1       0.38,0
  6. Mathilda Westermark      Närpes Kraft Skidförening     8.43,7       0.41,6
  7. Wilma Nyberg             IF Åsarna                     8.56,1       0.54,0
  8. Emilia Österberg         Oravais IF                    8.57,5       0.55,4
  9. Malin Cederholm          IF Minken                     8.58,2       0.56,1
 10. Emilia Liljeqvist        IF Minken                     9.02,2       1.00,1
 11. Julia Backlund           IK Falken                     9.35,4       1.33,3
 12. Fanny Karls              Malax IF                      9.48,2       1.46,1
 13. Ida Kastus               Vörå IF                      10.17,0       2.14,9
 14. Evelina Punsar           IK Falken                    10.23,4       2.21,3
 15. Madeleine Penttinen      Oravais IF                   10.36,7       2.34,6
 16. Venla Torrkulla          Vörå IF                      10.46,0       2.43,9
 17. Evelina Sundvik          IF Minken                    11.41,7       3.39,6
Sarjaluettelo

M11 Pojkar 11 år 2 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Melker Wikblom           IF Minken                     7.42,3
  2. Isak Finskas             IF Femman                     8.01,2       0.18,9
  3. Noah Sjöblom             Sundom IF                     8.26,8       0.44,5
  4. Ville Nybacka            IK Falken                     8.53,4       1.11,1
  5. Kevin Sundsten           IF Femman                     9.14,3       1.32,0
  6. Emil Nyfors              IF Brahe                      9.27,0       1.44,7
  7. Jimi Östman              Oravais IF                   10.12,4       2.30,1
  8. Anthony Långkvist        Malax IF                     10.46,8       3.04,5

 Poisjääneet   3
  - 124.  40226376  Valter Ehnvall           IK Falken
  - 128.  40461861  Joel Kastus              Vörå IF
  - 131.  40216539  Matts Södergård          Vörå IF
Sarjaluettelo

N12 Flickor 12 år 3 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Emma Korhonen            IF Femman                    11.21,8
  2. Erika Ingves             Närpes Kraft Skidförening    11.26,1       0.04,3
  3. Alva Thors               Vörå IF                      11.26,5       0.04,7
  4. Linda Hyöty              Malax IF                     11.32,9       0.11,1
  5. Maja Söderlund           IF Brahe                     12.20,4       0.58,6
  6. Pamela Sundsten          IF Femman                    12.42,3       1.20,5
  7. Thea Kullman             Vörå IF                      12.45,0       1.23,2
  8. Lina Nybacka             IK Falken                    13.10,3       1.48,5
  9. Vera Björk               IK Falken                    13.34,6       2.12,8

 Poisjääneet   1
  - 144.  40142835  Marion Forsell           IF Åsarna
Sarjaluettelo

M12 Pojkar 12 år 3 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Lukas Kuuttinen          Närpes Kraft Skidförening    11.03,2
  2. Joel Östman              Oravais IF                   11.19,2       0.16,0
  3. Oscar Grannas            IF Brahe                     11.40,2       0.37,0
  4. Filip Stark              Sundom IF                    11.59,8       0.56,6
  5. Viktor Krook             Närpes Kraft Skidförening    12.02,9       0.59,7
  6. Linus Furunäs            IF Femman                    12.13,4       1.10,2
  7. William Holmström        Oravais IF                   12.14,7       1.11,5
  8. Anton Ingves             Närpes Kraft Skidförening    12.26,6       1.23,4
  9. William Rönn             Närpes Kraft Skidförening    12.37,6       1.34,4
 10. Edvin Brännkärr          IF Åsarna                    12.50,5       1.47,3
 11. Mico Sjölund             IF Brahe                     13.17,6       2.14,4
 12. Kalle Pajala             IF Åsarna                    13.20,0       2.16,8
 13. Joni Grankull            IK Falken                    13.22,1       2.18,9
 14. Ronnie Ahlvik            IK Falken                    13.41,2       2.38,0

 Poisjääneet   3
  - 156.  40142328  Amos Nordström           IF Minken
  - 163.  40216896  Hugo Helgas              IF Fyren
  - 165.  40134903  Benjamin Sandnäs         IF Brahe
Sarjaluettelo

N13 Flickor 13 år 3 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Teodora Westerlund       IF Brahe                     10.43,5
  2. Rebecca Sandnäs          IF Brahe                     11.27,7       0.44,2
  3. Ines Tuohimaan           Solf IK                      11.37,3       0.53,8
  4. Cajsa Mäenpää            IF Brahe                     12.16,3       1.32,8
  5. Celina Hildén            IF Femman                    12.22,4       1.38,9
  6. Celine Ingman            Vörå IF                      12.27,2       1.43,7
  7. Antonia Widd             Vörå IF                      12.41,5       1.58,0
  8. Ellen Kansa              Malax IF                     12.53,4       2.09,9
  9. Hannah Sjölund           IF Brahe                     13.38,9       2.55,4
 10. Marika Spik              IF Åsarna                    17.21,4       6.37,9

 Poisjääneet   1
  - 177.  40215180  Felicia Lindström        IF Femman
Sarjaluettelo

M13 Pojkar 13 år 3 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Lucas Hansén             IF Åsarna                    10.37,0
  2. Jeremias Bengs           Närpes Kraft Skidförening    10.45,4       0.08,4
  3. Mattis Nordström         Närpes Kraft Skidförening    11.13,1       0.36,1
  4. Johannes Jakobsson       IF Minken                    11.33,5       0.56,5
  5. Arvid Nybäck             IF Minken                    12.13,9       1.36,9
  6. Jakob Ehrs               Vörå IF                      12.14,2       1.37,2
Sarjaluettelo

N14 Flickor 14 år 3 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Frida Häggkvist          Närpes Kraft Skidförening    10.05,3
  2. Frida Achrén             Oravais IF                   10.10,3       0.05,0
  3. Linnea Källbacka         Vörå IF                      10.16,9       0.11,6
  4. Felicia Krook            Närpes Kraft Skidförening    10.26,1       0.20,8
  5. Evelina Österberg        Oravais IF                   10.39,1       0.33,8
  6. Matilda Saari            Oravais IF                   12.02,3       1.57,0
  7. Janica Hahtokari         IF Åsarna                    12.05,2       1.59,9
  8. Nathalie Nyback          IF Minken                    12.44,2       2.38,9
  9. Ada Brännkärr            IF Åsarna                    12.47,5       2.42,2
 10. Rebecca Aspling          Solf IK                      13.08,7       3.03,4
 11. Matilda Punsar           IK Falken                    13.54,9       3.49,6

 Poisjääneet   1
  - 199.  40148589  Michelle Nyback          IF Minken
Sarjaluettelo

M14 Pojkar 14 år 3km+2km 5 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Leonard Markén           Oravais IF                   16.41,8
  2. Christian Hildén         IF Femman                    17.10,3       0.28,5
  3. Jacob Smeds              Oravais IF                   17.24,0       0.42,2
  4. Lucas Finskas            IF Femman                    17.27,3       0.45,5
  5. Emil Sundell             IF Femman                    17.54,8       1.13,0
  6. William Back             Oravais IF                   17.58,3       1.16,5
  7. Aaron Häggman            Vörå IF                      18.37,6       1.55,8
  8. Gustav Forsell           IF Åsarna                    18.50,7       2.08,9
  9. Patrick Tallbäck         IF Femman                    19.23,7       2.41,9
 10. Jimmy Westerlund         IK Falken                    22.12,7       5.30,9
 11. Anton Norrbacka          IK Falken                    23.35,9       6.54,1

 Poisjääneet   1
  - 210.  40218444  Joel Holm                IF Minken
Sarjaluettelo

M15 Pojkar 15 år 3km+2km 5 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Alexander Ståhlberg      Norrvalla Ski Team           15.03,0
  2. Oliver Rusk              Norrvalla Ski Team           17.15,3       2.12,3
  3. Robin Mäenpää            IF Brahe                     17.28,3       2.25,3
  4. Axel Norrbacka           IK Falken                    19.45,9       4.42,9
  5. Viktor Ehnvall           IK Falken                    20.38,2       5.35,2

 Poisjääneet   1
  - 219.  33914859  Ivar Thors               Vörå IF
Sarjaluettelo

N15 Flickor 15 år 3km+2km 5 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Tilde Niemelä            Malax IF                     18.51,2
  2. Linnea Backman           IF Femman                    18.58,0       0.06,8
  3. Nicole Sten              Närpes Kraft Skidförening    19.33,7       0.42,5
  4. Julia Lönnberg           IF Femman                    20.20,8       1.29,6
  5. Eveliina Suvanto         IK Falken                    20.21,1       1.29,9
  6. Josephine Sundqvist      IF Femman                    20.30,7       1.39,5

 Poisjääneet   1
  - 228.  33934800  Amanda Hansén            IF Åsarna
Sarjaluettelo

N16 Flickor 16 år 3km+2km 5 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Matilda Snellman         IF Brahe                     19.40,9
  2. Ellen Bäck               IF Åsarna                    20.15,2       0.34,3
  3. Hilma Holmback           IF Femman                    20.49,0       1.08,1
  4. Clara Granholm           IF Åsarna                    22.59,0       3.18,1

 Poisjääneet   2
  - 235.  40206229  Tilda Träskvik           Närpes Kraft Skidförening
  - 236.  40067853  Ida Mäenpää              IF Brahe
Sarjaluettelo

N18 Flickor 18 år 3km+2km 5 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Erika Storbacka          IF Femman                    17.00,1
  2. Hanna Ray                IK Falken                    17.19,1       0.19,0
  3. Sonja Katajamäki         IF Minken                    17.41,3       0.41,2
  4. Amanda Strandvall        IF Minken                    17.42,7       0.42,6
  5. Cecilia Back             IF Minken                    17.52,6       0.52,5
  6. Amanda Nyfors            IF Brahe                     18.02,2       1.02,1
  7. Nathalie Sten            Närpes Kraft Skidförening    18.04,0       1.03,9
  8. Alexandra Stark          Sundom IF                    19.05,9       2.05,8
  9. Andrea Lilja             Sundom IF                    19.12,9       2.12,8
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Sandra Jordman           One Way Pro Team             18.05,7       1.05,6

 Poisjääneet   4
  - 243.  31995414  Erika Westerlund         IF Brahe
  - 244.  32820355  Antonia Svenlin          IF Åsarna
  - 245.  33349246  Elin Björk               IK Falken
  - 255.  32990777  Linnea Halonen           Närpes Kraft Skidförening
Sarjaluettelo

N35 Damer 35 år 3km+2km 5 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Johanna Skog             IK Falken                    17.55,7
  2. Jessica Strandholm       Vörå IF                      18.31,4       0.35,7
  3. Johanna Back             IF Minken                    20.21,4       2.25,7
  4. Karita Jungar            IF Brahe                     20.34,8       2.39,1
Sarjaluettelo

N45 Damer 45 år 3km+2km 5 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Ann-Louise Nyback        IF Minken                    18.24,7
  2. Marjo Ena                IK Falken                    18.42,7       0.18,0
Sarjaluettelo

M50 Herrar 50 år 3km+2km 5 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Stefan Storvall          IF Åsarna                    15.17,0
  2. Tage Ray                 IK Falken                    15.50,6       0.33,6
  3. Lars Losvik              IF Minken                    16.07,0       0.50,0
  4. Jari Sjöström            IF Brahe                     16.33,7       1.16,7
  5. Jan-Erik Nordstedt       Vörå IF                      16.41,8       1.24,8
  6. Patrik Still             IF Brahe                     17.10,9       1.53,9
  7. Kenneth Hinkka           IK Falken                    17.25,4       2.08,4
Sarjaluettelo

M60 Herrar 60 år 3km+2km 5 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Peter Klemets            IF Femman                    18.41,5
  2. Håkan Dahlin             Vörå IF                      18.54,5       0.13,0
  3. Kent Nykamb              IF Fyren                     19.02,2       0.20,7
  4. Bror-Erik Kronqvist      IF Minken                    19.02,6       0.21,1
  5. Tommy Klemets            IF Fyren                     19.34,4       0.52,9
  6. Per-Ole Sund             Vasa Skidklubb-Vaasan Hiih   19.35,1       0.53,6

 Poisjääneet   1
  - 282.  40078129  Ilari Seppälä            IF Femman
Sarjaluettelo

NYL Damer 3km+3km 6 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Emelie Svenlin           IF Åsarna                    19.19,8
  2. Jennifer Antell          IF Femman                    19.26,5       0.06,7
  3. Linnea Henriksson        IF Femman                    19.31,2       0.11,4
  4. Alexandra Enlund         IF Femman                    19.43,2       0.23,4
  5. Anna-Kaisa Lall          IF Femman                    19.44,8       0.25,0
  6. Elin Lövdahl             IF Femman                    20.20,6       1.00,8
  7. Sara Ray                 IK Falken                    20.21,4       1.01,6
  8. Josefin Sandvik          IF Brahe                     20.35,2       1.15,4
  9. Ronja Kainberg           IF Åsarna                    20.35,6       1.15,8
 10. Fanny Storvall           IF Åsarna                    20.43,4       1.23,6
 11. Elin Forsgård            IF Minken                    21.04,6       1.44,8
 12. Maarit Korpi             IF Åsarna                    21.06,0       1.46,2
 13. Annika Sjöström          IF Brahe                     21.18,8       1.59,0
 14. Ellinor Sundqvist        IF Minken                    22.02,7       2.42,9
 15. Hanna Westerlund         IF Brahe                     23.35,2       4.15,4
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Anni Huuha               Oulaisten Huima              20.11,1       0.51,3

 Poisjääneet   1
  - 300.  22428644  Jennie Lindvall          IF Åsarna
Sarjaluettelo

M16 Pojkar 16 år 3km+3km+2km 8 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Casper Hjerpe            Norrvalla Ski Team           25.54,2
  2. Christian Tarvonen       IK Falken                    26.34,5       0.40,3
  3. Viktor Koivuniemi        Norrvalla Ski Team           27.00,9       1.06,7
  4. Anton Sjölund            IF Brahe                     28.02,8       2.08,6
Sarjaluettelo

M18 Pojkar 18 år 3km+3km+3km 9 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Alex Svartsjö            IF Femman                    26.03,1
  2. Robin Sundsten           IF Femman                    26.22,7       0.19,6
  3. Jere Ena                 IK Falken                    27.23,7       1.20,6
  4. Daniel Sorvisto          IF Åsarna                    29.38,2       3.35,1
  5. Robin Backlund           IK Falken                    31.45,0       5.41,9
  6. Lucas Liljekvist         IF Brahe                     32.48,6       6.45,5

 Poisjääneet   1
  - 312.  31340454  Axel Aurén               IF Åsarna
Sarjaluettelo

M40 Herrar 40 år 3km+3km+3km 9 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Erik Holm                IK Falken                    26.54,4
  2. Kimmo Latvamäki          IF Åsarna                    27.24,2       0.29,8
  3. Niklas Dahllund          IF Brahe                     28.09,7       1.15,3
  4. Thomas Granholm          Vörå IF                      28.12,5       1.18,1
  5. Dan-Olav Spets           IF Åsarna                    28.43,6       1.49,2
  6. Tom West                 IK Falken                    29.09,7       2.15,3
  7. Sören Svenlin            IF Åsarna                    31.03,4       4.09,0

 Keskeyttäneet   1
  - 323.  27436877  Juha Harju               IK Falken
Sarjaluettelo

MYL Herrar 3km+3km+3km+3km 12 km P

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Rikhard Mäki-Heikkilä    IF Femman                    33.00,4
  2. Victor Lövdal            IF Femman                    34.18,8       1.18,4
  3. Patrick Kronberg         IF Minken                    34.41,3       1.40,9
  4. August Högnabba          IF Åsarna                    35.21,8       2.21,4
  5. Hugo Karlström           IF Åsarna                    35.23,0       2.22,6
  6. Niklas Sundström         IF Femman                    35.23,1       2.22,7
  7. Oscar Högnabba           IF Åsarna                    35.27,1       2.26,7
  8. Benjamin Sundqvist       IF Minken                    35.42,0       2.41,6
  9. Kasper Lönnbäck          IF Minken                    35.45,8       2.45,4
 10. Christian Grannas        Vörå IF                      35.49,3       2.48,9
 11. Eric Storvall            IF Åsarna                    35.59,6       2.59,2
 12. Christian Kronberg       IF Minken                    36.01,5       3.01,1
 13. Hannes Holmback          IF Femman                    36.05,5       3.05,1
 14. Robin Eriksson           IF Minken                    36.08,5       3.08,1
 15. Fredric Portin           IF Minken                    36.15,5       3.15,1
 16. Mikael Eklund            Vörå IF                      36.26,7       3.26,3
 17. Johnny Sjölind           IF Åsarna                    37.35,3       4.34,9
 18. Pasi Auvinen             IF Brahe                     37.43,4       4.43,0
 19. Henrik Ekstrand          Ski Team Mäenpää             38.21,5       5.21,1
 20. Andre Kurtén             IF Åsarna                    39.04,5       6.04,1
 21. Jonas Skog               IF Åsarna                    39.57,7       6.57,3
 22. Sören Östman             IK Falken                    40.00,4       7.00,0
 23. Daniel Åbacka            IF Åsarna                    40.44,3       7.43,9
 24. Magnus Nyman             IF Minken                    40.53,2       7.52,8
 25. Joakim Björklind         Gamlakarleby IF              41.28,4       8.28,0
 26. Jan Grankull             IK Falken                    43.10,5      10.10,1
 27. Andreas Ingerström       IF Brahe                     45.54,4      12.54,0
 Kilpailun ulkopuolella   1
 --  Benjamin Holmgren        IF Sibbo-Vargarna            37.39,8       4.39,4

 Keskeyttäneet   1
  - 355.  24235880  Jonatan Lindqvist        IF Minken
 Poisjääneet   2
  - 345.  29416772  Anton Storvall           IF Åsarna
  - 359.  28527329  Juuso Haarala            IF Minken
Sarjaluettelo